Co składa się na wysokość składki OC

Wyjaśniamy co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC.

Przy obliczaniu wysokości składki ubezpieczenia OC liczy się przede wszystkim wiek, staż kierowcy (ile czasu posiada prawo jazdy), uzyskane do tej pory zniżki oraz miejsce jego zamieszkania. Na wysokość stawki OC ma wpływ również szereg innych czynników, jak np. marka pojazdu, pojemność silnika, przebieg, stan cywilny właściciela czy ilość posiadanych dzieci.

– marka, model samochodu i pojemność silnika
Ubezpieczenie OC jest przypisywane do samochodu, a nie do jego właściciela. Marka pojazdu ma wpływ na wysokość stawki OC. Właściciele samochodów z dużą pojemnością oraz samochodów sportowych muszą się liczyć z wyższymi stawkami. Natomiast właściciele mniejszych samochodów, z małą pojemnością silnika nie odczują zbytniego obciążenia swojego portfela.

– wiek właściciela
Młodzi kierowcy, zazwyczaj do 26 roku życia, stanowią grupę kierowców o podwyższonym ryzyku wyrządzenia szkód, ma to istotny wpływ na wysokość OC. Zniżki przypisywane są dopiero po ukończeniu 25 roku życia.

– doświadczenie kierowcy i zniżki
Im większy jest staż kierowcy, tym mniejsze ryzyko spowodowania szkody. Ponadto kierowcy mogą liczyć na 10% – 20% zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy.

– miejsce zamieszkania
Towarzystwa ubezpieczeniowe dysponują informacjami dotyczącymi ilości wypadków w danym okręgu. Najczęściej są to miejsca z dużą gęstością zaludnienia. Osoby zamieszkujące takie tereny będą płacić wyższe stawki.

– stan cywilny i posiadane dzieci
Osoby posiadające rodzinę i przewożące nieletnie dzieci jeżdżą zazwyczaj bezpieczniej i powodują mniej kolizji. Jest to czynnik wpływający na stawkę ubezpieczenia.

Co składa się na wysokość składki OC
5 (100%) 3 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *